Obláček štítků

animované

Na Brave jsem se hodně těšila a ačkoli jsem na poslední chvíli trochu zděšeně zjistila, že se do češtiny přezpívávaly i písničky a já jsem pro změnu v kině znovu skoro výhradně se samými dětmi a donuceným rodičovským doprovodem, „Rebelka“, jak Brave přeložili, nezklamala. Je to něco jako povinná četba pro všechny příznivce ostrovů (hlavně Skotska) a ohnivých zrzi vlasů – kam se hrabou Weasleyovi!

Brave

Celý příspěvek

Jak to vypadá, když se předělává starý seriál pro děti z roku 1985? V případě Thundercats překvapivě dobře. Pokud spadáte do stejné věkové skupiny jako já, pravděpodobně si ještě pamatujete, jak seriál běžel ráno v televizi. Nové verzi se propůjčili japonští animátoři. Jak moc se Hromkočky změnily a jestli vůbec k dobrému, to si hned rozebereme.

V první řadě je víc než nutné si připomenout, že Thundercats mají být seriálem pro děti, ničím víc. Líbivější kresba, která se odklonila od té americké, nenahradí fakt, že dějově se jedná čistě o něco, nač se člověk podívá jen z dlouhé chvíle a ne z přesvědčení, že to bude úžasně originální novinka.
Připomeňme si, jak vypadal původní seriál. Kresba téměř komiksová, velmi podobná něčemu, co tvořil Ralph Bakshi (Píseň ledu a ohně – pokud také neholdujete béčkově vypadajícím fantasy, nedívejte se na to). Naprosto bombová znělka, písklata byla víc než ochotná vstát, aby si televizi zapnula. Morálně významné vzory hlavních hrdinů a zápletka nikdy ne složitější, než jakou najdete u podobných kalibrů (Želvy ninja aj.), což znamená, že celý děj se točí okolo jediného velkého nepřítele a je na první pohled jasné, kdo je hodný a kdo zlý. Zkrátka seriál určený primárně pro děti.

Co zůstalo stejné? V zásadě právě tahle kostra. Máme tady národ kočičích humanoidů (u některých lidí si hned odvodíte, že už jako malí měli rádi „neko“ rysy) versus zlé ostatní pronárody, v jejichž čele stojí škaredá mumie oblečená ve špinavých obvazech, protože i nejbohatší krutovládce si zkrátka musí udržet jistou image. V novější verze tvoří veškeré ostatní osazenstvo vyjma pár zanedbatelných komoňů chodící ještěrky. Zatímco kočky si žijí v blahobytu a takřka netuší, co se děje za zdmi jejich města, ještěroidi se mezitím vyšplhli ze středověké fantasy úrovně na level sci-fi nádechu, jinak řečeno proti kočičkám s meči najednou stojí laserové palné zbraně a obří roboti.
Je celkem jasné, jak město kočičích lidí dopadne.
Tímto nám vzniká prototyp hlavního hrdiny ve vyhnanství. Zatímco se bude řešit otázka přátelství, věrnosti a podobných nepostradatelných dětských vzorů, je třeba nalézt knihu, která by měla všechny průšvihy vyžehlit, dosadit na trůn právoplatného Hromkocoura a tak dále.

Thundercats je seriál zábavný. Barevný. Plný efektů s docela pěknou animací, která umí být v patřičných chvílích působivá. Hudebně k pomazlení. S pěkným vrnivým dabingem. A upřímně, kresba je mi (aspoň coby holce) mnohem sympatičtější než u původního seriálu, včetně těch dávných, úchylných oblečků. Díky povšimnutelnému vzhledu všech bytostí na mě dokonce ani takzvané skupiny „záporáci“ nebo „vesničané“ nepůsobí jako jednolitý, nezajímavý dav. Osobně jsem se tak trochu zažrala do pozorování všech těch možností vizáže. Ale hlavně je to seriál, opakuji, seriál pro děti. Při hodnocení se občas vyplatí na tohle myslet, než začne někdo tvrdit, jak je tu stupidní. Samozřejmě, že to je stupidní. Ale to nevylučuje koukatelnost.
Netuším, jestli z toho také bude těch 130 dílů a na všechny se nejspíš opravdu nepodívám, ale osobně bych Thundercats 2011 rozhodně zařadila mezi letošní nejzajímavější pecky.

Avatar

Každé malé dítě ví, že čtyři elementy tvoří oheň, vzduch, voda a země, a těm chytřejším někdy dochází, že jeden bez druhého by tyto živly byly jako.. ehm, ryba na suchu. To platí, dokud se do toho nepřiplete člověk a nezačne si tenhle přírodní řád vykládat po svém.
V tomto světě žijí čtyři národy a – jak už jste určitě uhodli – každý z nich svým způsobem symbolizuje jeden element. Někteří vybraní členové národa vody dokáže spoutávat vodu a svou vůlí utvářet její skupenství, stejně tak národ země dokáže ovlivňovat zemi, atd. Národ ohně je krom toho nadán jistou netrpělivostí a vznětlivou povahou, a tak se jednou stane, že tak trochu vyvraždí létající tuláky, podmaní si Království země a snaží se zlikvidovat zbytky vodních kmenů a vůbec všechen odpor, kterého není zrovna málo… A jsme zase u těch klasických frází: jediný, kdo může zlého, ošklivého a slizského Nejvyššího Vládce Tentononc zastavit, je Avatar, člověk, který se převtěluje už stovky, ne-li tisíce let a ovládá všechny živly. Je tu ovšem menší problém: Avatar je už sto let nezvěstný a možná i mrtvý (i když v tomhle příběhu i století staříkové čile skákají nepříteli po hlavě..).

„Mind if I watch you jerks do your jerkbending?“

Katara a Sokka jsou sourozenci, kteří si v (relativním) poklidu rybaří kdesi na jižním pólu. A protože není nic divného, že se mezi sebou sourozenci občas pohádají, způsobí oba nechtěně nehodu, za kterou si je zarputilí ekologové dali pověsit: vyruší velký ledovec, který popraská a na hladinu vyplave… malý kluk s šipkou na hlavě a jeho roztomilý přerostlý létající zubřík.

„The whole world thinks you’re dead! Isn’t it great?“

Už na první pohled bude většině diváků jasné, že tohle není tak úplně anime. Mají v tom totiž prsty Amíci a abych řekla pravdu, ten kompromis mezi východní kulturou a americkou animací mě potěšil: pohyby nejsou trhané, jako někdy bývají, když asijské studio nedostane dost zaplaceno, a přitom tam zůstalo všechno, co patří k záležitostem jako bojová umění, draci… Mimoto jsem víc než ochotná oželet vlající lesklé vlasy a namísto toho namáhat bránici při pohledu na takřka dokonalé výrazy – situační humor to zkrátka vynahrazuje víc než dost. Uspokojivý je i soundtrack, který se k Avatarovi rozhodně hodí, a věřte mi, že i když to není nijak složité (příběh ani charaktery), nudit se určitě nebudete.

The Last Airbender


České titulky na blogu Useless Fire

The Last Airbender Tribute (480p) – hudba: Immediate Music – Liberty Shield

Trailer: Legend of Korra (720p)


Legend of Korra

Korra

Fandové Avatara zbystří, v produkci se právě nachází (zřejmě) 26 dílů další minisérie. Pracují na ní samá jména známá už z prvních tří knih — tímhle husarským kouskem se možná zachraňuje právě nespokojenost některých, že nedošlo na knihy čtyři (což byla logika vzhledem k tomu, že se vše točí kolem čtyř elementů – upřímně i já sama patřím mezi tyhle hnidopíšky). Seriálu bychom se měli dočkat v roce 2012.

Legend of Korra se odehrává 70 let po konci nám známého Avatara, uvidíme spoustu nových, ale i starých postav (myšleno doslovně). Hlavní protagonistka Korra bude zřejmě takové té narutovské povahy; už podle ohozu je poznat, že pochází z jižních kmenů, a jejím mistrem bude pochopitelně Aang, podobně jako dřív mistr Roku. Pokud nemáte nic proti spoilerům, pokračujte dál: Jejímu výcviku se vedle jiného bude věnovat i Tenzin (rozumějte: příznivci pairingu Aang&Katara zajásali). Čeká nás taky ryze nové prostředí. Svět se za takových pár desítek let samozřejmě parádně změnil — města získají nádech steampunku a proti benderům vystupují noví nepřátelé.

Nejenže slibovaný steampunk tam opravdu je, ale přehoupává se až do rádoby moderního pojetí, kde se výškové věže staví někde v té původní fantasáčtější divočině. Barvy i animace budou pravděpodobně pecka nadprůměrnějšího kalibru, i když hudba se podle ukázky nejspíš zas tolik nezmění, což ovšem neplatí za výčitku. Vážně se nemůžu dočkat přímo seriálu, jsem docela zvědavá, jak vyřeší časté logické díry ve světě, kde se mísí fantasy a steam. Science fiction vedle magie elementů? Morový mazec. Grafika působí ještě „asijštěji“ než Aangova původní parketa a moc se mi zamlouvá dynamická kamera ve stylu počítačových her. Zůstává otázka, jaká bude zápletka…

Legend of Korra

Malý mníšek Brendan neměl zatím na práci nic jiného než hon na husu, která odmítla vydat zadní pérka. Za hradby nikdo nechodí. Les a opatství jako by byly dvě naprosto oddělené země. Přesto tu existuje něco, zač by stálo riskovat porušení zákazu a nakouknout za zatím nedostavěnou zeď…

Naprosto úchvatná hodinka animace vtáhne diváka do Irska v raném středověku, kdy skupinka právě takových mnichů pracovala na tajemné Kellské knize. Umění iluminátorů vzkvétalo, jen jeden černý obláček se vznášel nad jejich dílem – nájezdy Vikingů, kteří bezohledně zabíjeli a pálili, nač přišli. No, dejme tomu, že tady by stačilo uvést, že bude celkem jasné, kdo bude vystupovat jako ten zlej chlápek.
Brendanův strýc Abbott Cellach je ovšem jiného názoru, jeho prioritou se teď staly pouze hradby a jejich úspěšné dostavění dříve, než Vikingové dorazí – kde zbývá čas na nějakou knihu? Nic teď nehraje větší roli, a o to větší je Brendanova radost, když do opatství dorazí z dobytého ostrova Iona starý, moudrý a přesto lehkomyslný bratr Aiden se svou kočkou Pangur Ban a objeví Brendanův talent, který začne navzdory výslovné nechuti Abbotta rozvíjet – Brendan, nadšený z představy, že by se také mohl stát iluminátorem a dokonce pokračovat na Kellské knize, kterou bratr Aiden zachránil a přivezl jako svůj jediný majetek z Iony, souhlasí s první výpravou do lesa, aby nasbíral materiál pro inkoust.

A tady do příběhu vstupují mýty. Les totiž patří Aisling, vlčí dívce, která tam žila celá staletí a les zná jako své boty, možná ještě líp. Děsuplné zkazky, které se o lese v opatství vyprávěly, Brendan zavrhne ve chvíli, kdy se spolu s Aisling stanou nejlepšími přáteli.
Ovšem je tu jedna menší překážka – k dalšímu učení potřebuje Brendan jistý krystal. Díky průvodcovství Aisling tuší, že nejspíš poslední kousek je skryt kdesi v jeskyních starého pohanského boha jménem Crom Cruach, což je ovšem jediné místo, kam se Aisling neodvažuje. Poprvé se Brendan nemůže spolehnout na ničí než svou vlastní pomoc – a k tomu zahájí velmi brzy Vikingové poslední úder…

Abych řekla pravdu, po všech disneyovskách a japonských filmech je tahle animace nádherné oživení. Tvůrci se odvážili opravdu použít to, co by se od myšlenky k myšlence mělo platit mnohem líp. Krom toho, že neobvykle pomocí geometrie vytvořili nádherné prostředí i charaktery, doplnili celý film barevnou atmosférou a hudbou, která je toho typu, že ještě před koncem si uvědomíte, že až skončíte, jdete bezpodmínečně pátrat po soundracku. Les učinii opravdu kouzelným místem – vypracovali v něm cosi neskutečného, už od prvního pohledu za hradby. Zkrátka a dobře se jim podařilo vytvořit takový dojem, že vám to nakonec přijde dost málo, nicméně příběh je ještě před koncem rychlým skokem dokončen – šťastně, nešťastně, kdoví, po lopatě řečeno, jak to tak asi v Irsku tehdy mohlo skončit. Minimálně jednu melodii si ale po závěru budete broukat ještě několik dní.

Opravdu velmi vřele NEdoporučuji s českým dabingem. Pusťte si originální znění.

Pan Lišák je prostě fantastický. Nedovede ale ani po liščích letech spokojeného života s manželkou pověsit na hřebík svou první a oblíbenou živnost, totiž krádeže slepic. Připadá si ochuzen, nemá kde vybít svůj briskní šarm, intelektuální marnivost… Jeho život je prázdný.
Z nory ovšem z těchto a dalších méně kalých příčin přestěhuje rodinku do krásného stromu, před kterýmžto činem by ho varoval každý realitní agent s mozkem v hlavě. V blízkém okolí totiž žijí tři nejnebezpečnější a nejděsivější farmáři. Nebyl by to pan Lišák, aby svou drzostí nenahrál všem třem najednou k planoucí nenávisti a neuhasitelné touze zabít tu prohnanou lišku, vycpat ji a pak na ni ještě pověsit terč na šipky…

První, co si nespíš při pohledu na obrázkové přílohy řeknete, bude něco jako „proboha, co tohle je?“ — nápodobně. Nicméně je podezřelé, že u recenzí pisatelé přiznávají, jak byli mile překvapeni. Drápy v tom má i Georgey Clooney a Meryl Streep (v originálním znění samozřejmě). Něco na tom možná bude…
Dee neodolala i pana Lišáka si stáhla. Udělal takový dojem, že považuje za dobré zmínit se o něm i na blogu (kam už sto let nic nepřidala, což je samo o sobě uznání). Zaprvé, odhoďte předsudky, že podobná animace už nemá vedle moderních hypersuperultrageniálních počítačových hračiček šanci. I Želvy ninja měly po grafické stránce mnohem působivější představení, jenže pan Lišák má prostě něco, co mnoha ostatním filmům chybí.
Zaprvé, jeho předlohou je dětská knížečka Roalda Dahla. Ano, správně si vybavujete Karlíka a továrnu na čokoládu. Zadruhé, animace (mix klasického stop-motion a počítačové) je brilantní, záběry vynalézavé, výrazovost a suchý humor zabíjí. Doslova. Zatřetí nelze opominout ani zmínku o hudbě, která celý příběh ženiálně doplňuje. A i kdyby se vám tahle část nelíbila, charaktery dotahují poslední linku k dokonalosti. Co byste taky chtěli od britského autora, ten typický anglický humor tam zkrátka prosakuje už od prvních titulků. Jinak mimochodem, myslím že ani nemusíte dlouho bloumat nad tím, jakou verzi si pustit, protože i český dabing se vyvedl.

Prvního tu máme pana Lišáka, popsaného už výše. Výstižný popis by snad poskytla i poznámka, že jde o kříženého Clooneyho aka casinového zloděje Dannyho a jistého poštmistra se sklony s patetickým projevům. Nikdy mu nechybí trefná poznámka, pytle krísma ani šarm, kterým i po letech dokáže okouzlit svou ženu.
Paní Lišáková kdysi jela ve špinavých krádežích drůbeže jakbysmet, ale sekla s tím ve chvíli, kdy čekala první lišče. Synáček Ash je povedený, nebo spíš nepovedený příklad mnoha jiných filmů. Upřímně, čekala jsem šílená klišé na téma vztah otec-syn, ale Ash byl prostě k sežrání. Odtažitý, konstantně lakonický, chladný jak hrášková směs u ledu a co slovo, to perla. Jeho náladu ještě víc pokazí příjezd téměř dokonalého bratránka Kryštofa, který cvičí jódu, medituje a praktikuje karate.
Celou partu doplňuje Kryštofova holka Anežka, jezevec, vačice a spousta dalších vedlejších postav (zkrátka a dobře podle typického vzoru anglických zvířecích bajek). Každá by stála aspoň za řádek, ale kdo neuvidí, stejně by to byla zbytečná práce, přímý dojem udělá mnohem víc. ;)