Obláček štítků

Zeměplocha

A je to tady, další pratchettovka zfilmována. Docela by mě zajímalo, jaká přijde na řadu další, a nemůžu si odpustit kyselý škleb, když si uvědomím, že to zase natáčela jen Sky1 a vůbec to nešlo do kin. Jo, asi to nemá rozpočet jako každej druhej hollywoodskej „trhák“, ale je to mnohdy zábavnější právě kvůli tomu, že tam není trik na každém rohu. I když pratchettovky to tak trochu vyžadují, ale zrovna multietnicismus v tom bohužel tentokrát vidět nebyl, škoda – novinka byla leda společnost golemů, jenže jinak to sklouzává čím dál víc do vzeření „obyčejného“ devatenáctého století (což nemůžu říct, že by se mi nezamlouvalo).

Děj se mi moc opakovat nechce – ať už jste knihu četli nebo ne, shlédnout se to dá v každém případě. Film se knížky drží trošku křečovitě, vynechal ale pár scének, které mohly stát za to. Asi je moje vina, že jako představu golema jsem měla hodně napevno zafixovaného toho pražského, ale stejně – po skepsi při okouknutí traileru musím říct, že se nedá dát na první dojem, konkrétně v tomhle případě je totiž člověk příjemně překvapen. Angličtí herci opět nezklamali (hlavní dvojka Vlahoš a Adoráta = perfektní kombinace sarkasmu, Slavoj = sběratelský psychouš jak má být).
Scénář trošku pokulhává, někdy se mi zdá, že se to s tím patosem přehání, ale stejnak se u toho vždycky blbě tlemím, takže to nebude hrát zas takovou roli. Celkově to vyhlíží jako příjemná podívaná, dokonce se mi podařilo zapomenout na Anguu, která vypadala, že na něčem jede..xD
Hudba to pěkně doplňovala, ale ani zdaleka nezapůsobila jako ta, která se objevila v Barvě kouzel nebo Otci prasátek. Přesto zatím Zaslanou poštu považuju za snad nejpovedenější zfilmovanou pratchettovku, i když se to dost špatně srovnává, protože jako fanda mám už zakotvené jisté favority..:3
Na závěr musím dodat, že většinou, když se dozvím, že se nějaká moje oblíbená knížka má zfilmovat, okamžitě propadám cynismu a maluju si, co kde zase zkazí a jak to bude hrůzné. Ne tak u Sky1 a Zeměplochy – tady se opravdu nemůžu nikdy dočkat a když to srovnám s tím, jak očekávám např. Temeraira: skepse se vyskytne u obou dvou, u traileru stoupá, ale jen co dojde na samotný film, tyhle mě pokaždé dostanou. Prostě to nejde, nemít to rád.