Obláček štítků

Terry Pratchett

A je to tady, další pratchettovka zfilmována. Docela by mě zajímalo, jaká přijde na řadu další, a nemůžu si odpustit kyselý škleb, když si uvědomím, že to zase natáčela jen Sky1 a vůbec to nešlo do kin. Jo, asi to nemá rozpočet jako každej druhej hollywoodskej „trhák“, ale je to mnohdy zábavnější právě kvůli tomu, že tam není trik na každém rohu. I když pratchettovky to tak trochu vyžadují, ale zrovna multietnicismus v tom bohužel tentokrát vidět nebyl, škoda – novinka byla leda společnost golemů, jenže jinak to sklouzává čím dál víc do vzeření „obyčejného“ devatenáctého století (což nemůžu říct, že by se mi nezamlouvalo).

Děj se mi moc opakovat nechce – ať už jste knihu četli nebo ne, shlédnout se to dá v každém případě. Film se knížky drží trošku křečovitě, vynechal ale pár scének, které mohly stát za to. Asi je moje vina, že jako představu golema jsem měla hodně napevno zafixovaného toho pražského, ale stejně – po skepsi při okouknutí traileru musím říct, že se nedá dát na první dojem, konkrétně v tomhle případě je totiž člověk příjemně překvapen. Angličtí herci opět nezklamali (hlavní dvojka Vlahoš a Adoráta = perfektní kombinace sarkasmu, Slavoj = sběratelský psychouš jak má být).
Scénář trošku pokulhává, někdy se mi zdá, že se to s tím patosem přehání, ale stejnak se u toho vždycky blbě tlemím, takže to nebude hrát zas takovou roli. Celkově to vyhlíží jako příjemná podívaná, dokonce se mi podařilo zapomenout na Anguu, která vypadala, že na něčem jede..xD
Hudba to pěkně doplňovala, ale ani zdaleka nezapůsobila jako ta, která se objevila v Barvě kouzel nebo Otci prasátek. Přesto zatím Zaslanou poštu považuju za snad nejpovedenější zfilmovanou pratchettovku, i když se to dost špatně srovnává, protože jako fanda mám už zakotvené jisté favority..:3
Na závěr musím dodat, že většinou, když se dozvím, že se nějaká moje oblíbená knížka má zfilmovat, okamžitě propadám cynismu a maluju si, co kde zase zkazí a jak to bude hrůzné. Ne tak u Sky1 a Zeměplochy – tady se opravdu nemůžu nikdy dočkat a když to srovnám s tím, jak očekávám např. Temeraira: skepse se vyskytne u obou dvou, u traileru stoupá, ale jen co dojde na samotný film, tyhle mě pokaždé dostanou. Prostě to nejde, nemít to rád.

Už mnoho nenechavců se pokoušelo o rozumný výklad Zjevení sv. Jana, nicméně všichni by jistě uznali, že ten nejspolehlivější by poskytla Apokalypsa sama. Lidé se brzy stanou jejími svědky, až vyjedou čtyři příšerní jezdci, moře se zbarví krví a z nebe budou padat banány, pokud ovšem těmto hrůzách někdo nezabrání.

Azirafal a Crowley by byli rádi tím někým, ačkoli jsou dvě strany jedné mince – anděl a démon, nasazení v Londýně do formální akce. Něco jako konec světa nechce ani jeden z nich dopustit, protože si Zemi tak oblíbili a v poslední velké bitvě nevidí nic užitečného. I přestože Crowley a Azirafal spojí síly, ztratí stopu Antikrista, Satanova syna, který zvěstuje právě začátek konce…

Do „honu“ se kromě těchto dvou nadpřirozených bytostí zapojuje ALČ (Armáda Lovců Čarodějnic), Anatéma, majitelka Skvělých a přesných proroctví Agnes Magorésové, a ještě párek padlých andělů. Posledních dnů se ale účastní i spousta nevýznamných a přesto osobitých lidí, jako jsou obchodníci na drátě či poštovní doručovatel. A samozřejmě nechybí Jezdci ze čtyř Beránkových pečetí: Smrt(´), Válka, Hlad a Zněčištění.

Dobrá znamení se okamžitě zařadila mezi mé neojoblíbenější knížky a je dost možné, že se usadila rovnou na samém vrcholu. Kombinace Gaimanova stupňování napětí a Pratchettova vtipu způsobila, že se vám jednotlivé scénky samy od sebe objevují v hlavě a o některých sitacích přemýšlíte ještě alespoň týden poté.  Díky typickým (ale těžko určitelným) znakům psaní obou autorů vznikly dvě úžasné postavy: Crowley a Azirafal.
Možná jsem hodně ovlivněná vlastním dojmem, ale při představě těch dvou při jejich filozofování a hovorech si nedovedu přiznat, že by se eventuelně mohl najít někdo, kdo by si je nezamiloval. Směska vtipu, opilého filozofování, gaimanovsky laděné akce s doplňky pratchettovskými, to vše dělá z titěrné publikace diamantovž skvost.