Obláček štítků

Avatar The Last Airbender

Avatar

Každé malé dítě ví, že čtyři elementy tvoří oheň, vzduch, voda a země, a těm chytřejším někdy dochází, že jeden bez druhého by tyto živly byly jako.. ehm, ryba na suchu. To platí, dokud se do toho nepřiplete člověk a nezačne si tenhle přírodní řád vykládat po svém.
V tomto světě žijí čtyři národy a – jak už jste určitě uhodli – každý z nich svým způsobem symbolizuje jeden element. Někteří vybraní členové národa vody dokáže spoutávat vodu a svou vůlí utvářet její skupenství, stejně tak národ země dokáže ovlivňovat zemi, atd. Národ ohně je krom toho nadán jistou netrpělivostí a vznětlivou povahou, a tak se jednou stane, že tak trochu vyvraždí létající tuláky, podmaní si Království země a snaží se zlikvidovat zbytky vodních kmenů a vůbec všechen odpor, kterého není zrovna málo… A jsme zase u těch klasických frází: jediný, kdo může zlého, ošklivého a slizského Nejvyššího Vládce Tentononc zastavit, je Avatar, člověk, který se převtěluje už stovky, ne-li tisíce let a ovládá všechny živly. Je tu ovšem menší problém: Avatar je už sto let nezvěstný a možná i mrtvý (i když v tomhle příběhu i století staříkové čile skákají nepříteli po hlavě..).

„Mind if I watch you jerks do your jerkbending?“

Katara a Sokka jsou sourozenci, kteří si v (relativním) poklidu rybaří kdesi na jižním pólu. A protože není nic divného, že se mezi sebou sourozenci občas pohádají, způsobí oba nechtěně nehodu, za kterou si je zarputilí ekologové dali pověsit: vyruší velký ledovec, který popraská a na hladinu vyplave… malý kluk s šipkou na hlavě a jeho roztomilý přerostlý létající zubřík.

„The whole world thinks you’re dead! Isn’t it great?“

Už na první pohled bude většině diváků jasné, že tohle není tak úplně anime. Mají v tom totiž prsty Amíci a abych řekla pravdu, ten kompromis mezi východní kulturou a americkou animací mě potěšil: pohyby nejsou trhané, jako někdy bývají, když asijské studio nedostane dost zaplaceno, a přitom tam zůstalo všechno, co patří k záležitostem jako bojová umění, draci… Mimoto jsem víc než ochotná oželet vlající lesklé vlasy a namísto toho namáhat bránici při pohledu na takřka dokonalé výrazy – situační humor to zkrátka vynahrazuje víc než dost. Uspokojivý je i soundtrack, který se k Avatarovi rozhodně hodí, a věřte mi, že i když to není nijak složité (příběh ani charaktery), nudit se určitě nebudete.

The Last Airbender


České titulky na blogu Useless Fire

The Last Airbender Tribute (480p) – hudba: Immediate Music – Liberty Shield

Trailer: Legend of Korra (720p)


Legend of Korra

Korra

Fandové Avatara zbystří, v produkci se právě nachází (zřejmě) 26 dílů další minisérie. Pracují na ní samá jména známá už z prvních tří knih — tímhle husarským kouskem se možná zachraňuje právě nespokojenost některých, že nedošlo na knihy čtyři (což byla logika vzhledem k tomu, že se vše točí kolem čtyř elementů – upřímně i já sama patřím mezi tyhle hnidopíšky). Seriálu bychom se měli dočkat v roce 2012.

Legend of Korra se odehrává 70 let po konci nám známého Avatara, uvidíme spoustu nových, ale i starých postav (myšleno doslovně). Hlavní protagonistka Korra bude zřejmě takové té narutovské povahy; už podle ohozu je poznat, že pochází z jižních kmenů, a jejím mistrem bude pochopitelně Aang, podobně jako dřív mistr Roku. Pokud nemáte nic proti spoilerům, pokračujte dál: Jejímu výcviku se vedle jiného bude věnovat i Tenzin (rozumějte: příznivci pairingu Aang&Katara zajásali). Čeká nás taky ryze nové prostředí. Svět se za takových pár desítek let samozřejmě parádně změnil — města získají nádech steampunku a proti benderům vystupují noví nepřátelé.

Nejenže slibovaný steampunk tam opravdu je, ale přehoupává se až do rádoby moderního pojetí, kde se výškové věže staví někde v té původní fantasáčtější divočině. Barvy i animace budou pravděpodobně pecka nadprůměrnějšího kalibru, i když hudba se podle ukázky nejspíš zas tolik nezmění, což ovšem neplatí za výčitku. Vážně se nemůžu dočkat přímo seriálu, jsem docela zvědavá, jak vyřeší časté logické díry ve světě, kde se mísí fantasy a steam. Science fiction vedle magie elementů? Morový mazec. Grafika působí ještě „asijštěji“ než Aangova původní parketa a moc se mi zamlouvá dynamická kamera ve stylu počítačových her. Zůstává otázka, jaká bude zápletka…

Legend of Korra

  1. Vyholili jste si hlavu a nechali si jen koňský ohon.
  2. Nemáte-li předpoklady ke koňskému ohonu, oholili jste si hlavu úplně. Poctivě trénujete kreslení šipek.
  3. Pokud je vám líto vlasů, z trucu si alespoň děláte dva culíky nad čelem a uzpůsobujete je tak, aby vám švihácky překážely ve výhledu.
  4. Začali jste jevit zájem o létající stroje. Prostudovali jste da Vinciho návrhy v naději, že si jeden takový dokážete podomácku sestrojit.
  5. Opatrně se snažíte připálit si nad sporákem obličej.
  6. Rozhodli jste se stát se šíleným vědcem, experimentovat s genetikou a vytvořit tak obludky, jako je létající opice, šestonohá cisterna plná slin nebo kachna v želvím krunýři.*
  7. Ve vaně se potají pokoušíte přimět vodu, aby se vznášela/zmrzla/vypařila.
  8. Objevili jste nové možnosti make-upu: ani maska válečníka/válečnice není v civilu k zahození. Přinejmenším pobavíte přátele.
  9. Pořídili jste si jezdeckou ještěrku nebo jiný neobvyklý dopravní prostředek.
  10. Všechna zvířata pobízíte slovy „yep yep“.

*Kachna? Kde?
Pozn.: Na extrémnější projevy (máchání rukama kolem sebe, skákání po střechách…) vás dozajista a nevybíravě upozorní vaši spoluobčané.